De Richmond Oval, de olympische schaatsbaan voor Vancouver 2010, moet net als de Waterkubus in Peking een blijvend symbool worden voor de Olympische Spelen. De Canadese schaatser Jeremy Wotherspoon noemt de Oval na een testrit „een prachtig ontworpen complex dat goed in elkaar zit”. Maar zullen er ook records sneuvelen?

Door Frank Kuin

RICHMOND. Bouwvakkers leggen de laatste hand aan de Richmond Oval, het gloednieuwe ijsstadion bij het Canadese Vancouver waar over veertien maanden de schaatscompetities van de Olympische Winterspelen van 2010 worden gehouden. Op details na is het imposante sportcomplex, beschouwd als het pronkstuk van de nieuwbouw voor ‘2010’, klaar voor actie. Vorige week opende de schaatsbaan, gelegen aan de oever van de rivier de Fraser in het zicht van de luchthaven van Vancouver, voor het eerst de deuren voor het publiek.

De Richmond Oval, de schaatsbaan voor de Olympische Winterspelen van 2010, in aanbouw nabij Vancouver.

Binnen in de enorme hal ligt een splinternieuwe ijsbaan voor langebaanrijders. Canadese topschaatsers als Jeremy Wotherspoon en Clara Hughes hebben eerder dit seizoen, met nog bijna anderhalf jaar te gaan voor de Winterspelen, als eerste de kans gekregen om proefrondjes te rijden op het spiegelende ijs. De Canadezen zijn van plan om zich de 400 meter lange baan grondig eigen te maken, vanaf de Canadese afstandskampioenschappen die er komende week worden gehouden tot en met de olympische schaatswedstrijden in februari 2010.

„Het is een prachtig ontworpen complex dat goed in elkaar zit”, zegt Wotherspoon, wereldkampioen en wereldrecordhouder (34,03) op de 500 meter. Hij herstelt momenteel van een armbreuk die hij opliep bij de eerste wereldbekerwedstrijden in Berlijn. „Mijn eerste indruk van het ijs is goed, de ijsmeesters zijn op een hoog niveau begonnen. Onze ploeg zal hier zoveel mogelijk zijn om te trainen. Dit wordt onze basis. Dat zal onze ploeg zonder twijfel een voordeel opleveren.”

De trainingsbasis oogt goed. De Richmond Oval is het boegbeeld van ‘Vancouver 2010’, dat voor andere wintersporten veelal gebruik zal maken van bestaande, opgeknapte en uitgebreide faciliteiten als ijshockeystadions in Vancouver en skifaciliteiten in het skioord Whistler. De Winterspelen zullen minder in het teken staan van architectonische hoogstandjes dan afgelopen zomer het geval was in Peking; een grotere nadruk zal juist worden gelegd op de prachtige natuurlijke omgeving, ingeklemd tussen de Noord-Amerikaanse westkust en de Rocky Mountains.

De Richmond Oval vormt daarop een uitzondering. Meest opvallend aan ’s werelds nieuwste schaatshal is het spectaculaire gebogen plafond, gesteund door wijde bogen van dennenhout uit de bossen van de Canadese westkust. De ijspiste baadt bovendien in daglicht dat van de noordelijke rivierkant de hal binnenstroomt via ramen van vloer tot dak. Volgens premier Gordon Campbell van British Columbia, die de baan officieel opende, „zal de Richmond Oval net als het Vogelnest en de Waterkubus in Peking een blijvend symbool worden, met wereldwijde bekendheid”.

Wijde bogen van dennenhout vormen het plafond van de Olympische schaatshal in Richmond, een voorstad van Vancouver.

Clara Hughes, winnares van de gouden medaille op de 5.000 meter bij de Winterspelen in Turijn in 2006, is het daarmee eens. „Ik vind het een prachtig gebouw, ik ben er erg trots op”, zegt zij. „Het heeft een sfeer die je in geen enkel ander schaatsstadion hebt. De natuurlijke omgeving is schitterend, aan de rivier met zicht op de bergen. Ik was deze zomer in China en zij hadden zulke geweldige faciliteiten dat ik me afvroeg hoe wij daaraan zouden kunnen tippen. Maar dit staat op hetzelfde hoge niveau als Peking. De schaatsfans gaan van deze baan genieten.”

De hal heeft plaats voor 8.000 toeschouwers en in 2010 het toneel zijn voor twaalf olympische medaille-evenementen. Kaartjes voor de olympische schaatswedstrijden, variërend in prijs van 95 tot 185 Canadese dollar (55 tot 107 euro), zijn onlangs in omloop gebracht – en doen al de ronde op de zwarte markt voor zes maal hun oorspronkelijke waarde.

Toch is het onwaarschijnlijk dat er wereldrecords zullen sneuvelen in Richmond. Dat komt doordat de nieuwe baan op zeeniveau ligt, waar een hogere luchtdruk meer weerstand oplevert voor de schaatsers. De hoger gelegen banen in ijlere lucht van Calgary (1.035 meter) en Salt Lake City (1.425 meter) zijn daarom sneller. Wat ligging betreft is de Richmond Oval eerder vergelijkbaar met banen als Hohenschönhausen in Berlijn en het Heerenveense Thialf.

„Heerenveen is waarschijnlijk het meest vergelijkbaar”, zegt Wotherspoon, die zijn hele schaatsleven trainde in Calgary, waar in 1988 de Winterspelen plaatsvonden. „Daar kun je meer glijden en hoef je minder hard te werken om je snelheid vast te houden. Als je op die manier schaatst op een lager gelegen baan, verlies je je snelheid eerder. Het is mooi dat we de tijd krijgen om hier te trainen en daaraan te wennen.”

Wegens ligging op zeeniveau is Richmond waarschijnlijk het meest vergelijkbaar met Heerenveen

Ook topschaatsers uit andere landen krijgen de kans om de Richmond Oval te leren kennen voorafgaand aan de Winterspelen. Van 12 tot 15 maart volgend jaar worden de WK afstanden er gehouden, als officieel testevenement voor 2010. „Daarna hebben we nog een maand of tien om punten op de ‘i’ te zetten ter voorbereiding van de Spelen”, zegt Ted Townsend van de gemeente Richmond, die de bouw overziet en het complex na de Winterspelen zal beheren. „We liggen mooi op schema.”

Met de voltooiing van de Oval hal is nu bijna alle bebouwing voor ‘2010’ af. Alleen een hal voor curling en de sportersdorpen in Vancouver en Whistler zijn nog in aanbouw. Magnus Enfeldt, planningmanager voor de schaatscompetities in 2010, beschouwt het als een luxe dat hij nog veertien maanden de tijd heeft om de ijspiste te verfijnen. „In Turijn ging het complex pas op het laatste moment open”, zegt de oud-schaatser over de Spelen van 2006, waarbij hij dezelfde rol had. „Het was daarom moeilijk om te voorspellen hoe het ijs zou reageren. Hier hebben we de tijd, én de nationale schaatsploeg om de baan te evalueren.”

De Oval beschikt over moderne systemen om ijs te maken en luchtdruk en luchtvochtigheid te beheersen. De lucht zal droog worden gehouden, mede met behulp van een tent bij de ingang van het gebouw om de instroom van buitenlucht te beperken. Het ijs kan in de bochten zachter worden gemaakt dan op de rechte stukken, om schaatsers meer greep te geven. De ijsmeester van Calgary, Mark Messer, zal ook in Richmond voor de baan zorgen.

Schaatsster Hughes is daar blij mee. „Ik heb groot vertrouwen in de ijsmeesters, zij zullen het best mogelijke ijs op zeeniveau maken”, zegt zij. „Ik schaats graag in Heerenveen of Berlijn, je hebt er meer greep op het ijs. Je moet meer lijden op de lange afstanden. Sommige mensen falen dan, ik ben juist in m’n element. Ik heb de motivatie om hard te werken, zeker voor eigen publiek in Canada.”

Tagged with:
 

4 Responses to Schaatsbaan Richmond moet boegbeeld worden van Vancouver 2010

  1. […] westkust. Er is een halte van de nieuwe metrolijn die het centrum verbindt met het vliegveld en de voorstad Richmond, waar de schaatshal staat. De meeste flats zijn verkocht, zegt een vertegenwoordiger van de projectontwikkelaar bij de […]

  2. […] worden gehouden op de hellingen van Whistler – ongeveer twee uur rijden van Vancouver, waar de schaats- en ijshockeywedstrijden zullen plaatsvinden. Whistler, het grootste skioord van Noord-Amerika, […]

  3. […] bevolking van Chinese afkomst is. In die voorstad liggen niet alleen de luchthaven van Vancouver en de Olympische schaatshal, de Richmond Oval, maar ook luxe Chinese winkelcentra als het Aberdeen Centre, met peperdure speciaalzaken voor alles […]

  4. […] vlam aan de noordoever van het centrum, tot de ijshockeyarena aan de zuidkant, tot de voorstad Richmond met zijn olympische schaatshal, word je overspoeld door een mensenmassa gehuld in de Canadese nationale kleuren: rode […]

Geef een reactie

Your email address will not be published. Required fields are marked *